W którą stronę patrzy psychoterapeuta?
W którą stronę patrzy psychoterapeuta? Jaki nadrzędny cel nawiguje jego pracę z klientem? Miłośnicy Analizy Transakcyjnej odpowiedzieliby zapewne AUTONOMIA. To ona ma być ostatecznym efektem zdrowienia w procesie psychoterapii. Każdy klient dociera do niej w swój własny, indywidualny sposób, pokonując specyficzne dla siebie przeszkody. Ale wszyscy na tyle, ile to możliwe, powinni uwolnić, bądź odnaleźć trzy kluczowe kompetencje autonomii: świadomość, spontaniczność i zdolność do intymności.
Zazwyczaj dzieje się to w głębokim procesie psychoterapii, gdzie w cudzie ciężkiej pracy klient stopniowo poszerza świadomość siebie, uwalnia wewnętrzne dziecko do spontaniczności i rozwija zdolność do odsłaniania siebie i bycia w bliskim, bezpiecznym kontakcie z drugą osobą.
Proces ten obejmuje zmiany w emocjach, myślach, a także w ciele, uwalniając psychosomatyczne napięcia. Pożądane zmiany dotyczą również obszaru działania, gdzie klient staje się zdolny do podejmowania decyzji, konstruktywnych zachowań i konkretnych aktywności w swoim świecie.
Zdrowienie to droga krok po kroku, a jej dynamikę trafnie opisuje metafora „dziury w chodniku” opisana przez Portia Nelson w Autobiografia w pięciu krótkich rozdziałach
„Idę ulicą.
W chodniku znajduje się głęboka dziura.
Wpadam w nią.
Jestem zagubiony… Jestem bezradny.
To nie jest moja wina.
Znalezienie wyjścia zajmuje całą wieczność.
Idę tą samą ulicą.
W chodniku znajduje się głęboka dziura.
Udaję, że jej nie widzę.
Znowu w nią wpadam.
Nie mogę uwierzyć, że jestem znowu w tym samym miejscu.
Ale to nie jest moja wina.
W dalszym ciągu wydostanie się zabiera mi dużo czasu.
Idę tą sama ulica.
W chodniku znajduje się głęboka dziura.
Widzę, że ona tam jest.
Znowu w nią wpadam… to przyzwyczajenie.
Moje oczy są otwarte.
Wiem, gdzie jestem.
To jest moja wina.
Wydostaję się natychmiast.
Idę tą samą ulicą.
W chodniku znajduje się głęboka dziura.
Omijam ją.
Idę inną ulicą.”
Z życzeniami odnajdywania tej „innej ulicy” dla wszystkich moich pacjentów.
Test napisała Anna Pezacka-Gumna – psycholog, psychoterapeuta, trener pracujący w „Strefie Poznania – psychoterapia, treningi, warsztaty” w Poznaniu.